You are currently viewing הסכמי ממון, פרידה וגירושין בימי קורונה – חלק ב’
אלימות במשפחה במהלך תהליך גירושין הולכת ומתעצמת בימי קורונה וסגר". עו"ד מיירת ענתבי (לאתרה - לחצו על התמונה)

הסכמי ממון, פרידה וגירושין בימי קורונה – חלק ב’

מאמר מס’ 6: הסכמי ממון, פרידה וגירושין בימי קורונה – חלק ב’

ימי החגים טעונים גם ללא הסגר הקורונה, ורוב הסיכויים שבבתים רבים יסערו הרוחות עד לרצון לפרק את החבילה. עו”ד מירית ענתבי קוראת לכם היום יותר מתמיד “אל תתפתו לצאת למלחמה. אתם מותירים ילדים פצועים, מדממים, מצולקים. אל תתפתו לשכור
עו”ד ענתבי, “המסר שלי מתחיל עוד לפני הפרידה. עוד בשלב הנישואין – לערוך הסכם ממון הצופה פני פרידה. עם כל הקושי הפסיכולוגי שבדבר, זה חוסך אחר כך קרבות נקובים מדם. זוגות שהגיעו להחלטה להיפרד ולא ערכו הסכם ממון, תמיד אבל תמיד למצות את הליך הגישור אצל מגשר מקצועי. הסכם אצל מגשר יחסוך מהם קרבות של שנים בבתי המשפט, עלויות מטורפות והחשוב מכל – פגיעה בילדים.”
שירותי עורכי הדין העושים שימוש במילים: ״קרב גירושין״; ״אני נלחם כמו אריה״ ועוד מיני אמירות, שלבטח אינן מתאימות לדיני נפשות. מי שמכיר אותי יודע, שאני נלחמת כלביאה, בראש ובראשונה, לטובת הילדים! וגם מנצחת!”

איך אפשר שלא להתפתות להצעות של עורכי דין להשיג בהסכמי החלוקה יותר?
“גירושים הם שבר ענק בחיי בני זוג, משפחה. אם עורך הדין והלקוח מנהלים את הליך הגירושים באופן מכבד, מאזן, מקצועי, ניתן לצמוח ממנו ולהגיע לאי מבטחים. ניהול הליך גירושים באמצעות קרבות מיותרים ומכוערים עלול להרוס ולהביא לחורבן חיי כלל המעורבים, ובראש ובעליון הילדים. כאן באה לידי ביטוי חשיבותו של עורך דין מקצועי; היודע מתי וכיצד לעצור ולנקוט בדרכי שלום.”

אפשר בכלל לא להילחם אם הצד השני מכריז על מלחמה?
“ניתן וחובה לכונן בין בני הזוג פרידה שתאפשר להם להרים את הראש ולהמשיך בחייהם, ובשום אופן לא לתת להם את כל הגיבוי למלחמה עקובה מדם ומיותרת, כשהתוצאה לגמרי צפויה מראש ועורך דין מקצועי, שבעת הצורך הוא שועל קרבות ותיק, יודע לצפות כבר עם קבלת התיקים לידיו את התוצאות מראש.”

מה ניתן לעשות במצב הנוכחי?
“עצתי, גם מתוקף היותי בעלת השכלה אקדמאית בפסיכולוגיה, בנוסף לניסיון מקצועי למעלה מ-20 שנים כעורכת דין ומשפטנית, לפנות להליכי גישור ובוררות פרטיים. למטרה זו בדיוק ייסדתי את מרכז ״עמית״ – מתגרשים כעמיתים לטובת הילדים, במסגרתו מוצעים למתגרשים שירותי גישור ובוררות פרטיים; בנוסף, כתבתי ואני מובילה בכנסת את הצעות החוק לתיקון דיני המשפחה בישראל – הורות שוויונית (הצעות חוק לביטול חזקת הגיל הרך, לתיקון חוק המזונות, ניכור הורי, תלונות שווא, אבהות בעל כורחה ועוד), שמטרתן אחת – לייתר את אותם מאבקי גירושים.”

מה התגובות מצד קולגות על המסר הזה שלך?
“אמרו עלי שאני אמיצה; להתראיין לתכנית בנושא קרבות גירושים אכזריים, המתנהלים בחסות המערכת המשפטית שלנו והחקיקה הארכאית והקלוקלת במדינתנו. אין זה אומץ; ללכת נגד הזרם ולומר בריש גלי את האמת, מה שעורכי דין אחרים חוששים לומר, זהו הדבר הטבעי, הנכון והראוי לעשות; בפרט, בנושא מדיני נפשות, ובפרט שהילדים שלנו הם הקורבנות האמתיים של קרבות גירושים אכזריים.”

ולסיום מה המסר שלך לזוגות המבקשים להיפרד?
“המסר שלי מתחיל עוד לפני הפרידה. עוד בשלב הנישואין – לערוך הסכם ממון הצופה פני פרידה. עם כל הקושי הפסיכולוגי שבדבר, זה חוסך אחר כך קרבות נקובים מדם. זוגות שהגיעו להחלטה להיפרד ולא ערכו הסכם ממון, תמיד אבל תמיד למצות את הליך הגישור אצל מגשר מקצועי. הסכם אצל מגשר יחסוך מהם קרבות של שנים בבתי המשפט, עלויות מטורפות והחשוב מכל – פגיעה בילדים.”

  • עו”ד מירית ענתבי היא מומחית בדיני משפחה וחקיקה, נוטריון, מייסדת מרכז ״עמית״ לגישור ובוררות, יו”ר פורום כנסת וחקיקה ויו”ר ועדה ארצית לניכור הורי וסרבנות קשר בלשכת עורכי הדין וממונה מטעם ראש עיריית ראשון לציון בוועדה לזכויות הילד.

למשרד של עו”ד מירית ענתבי

לערוץ היוטיוב של המשרד