אִמֲאָבָּא מִתְגֲשְרִים

לגירושין יש מחיר. במיוחד לאלה שנוהגים לכנות גירושין מכוערים. כל זוג שמגיע לרגע הזה שבו הדרכים נפרדות חושב שאצלו זה יהיה אחרת. אבל בדרך הארוכה הזאת קורים הרבה דברים שלא תמיד יש עליהם שליטה. מה קורה לילדים בזמן שההורים מתגרשים או חווים משבר זוגיות? כיצד ניתן למנוע מהם ליפול בין הכסאות? ספר הילדים אִמֲאָבָּא מִתְגֲשְרִים, שכתבה עו”ד מור מזור מגלה הכל ובמיוחד איך אפשר לעשות את זה אחרת. כואב אבל פחות.

עו”ד מור מזור מוסמכת משנת 1998 והיא אימא לאריאל ואייל (13, 16), מגשרת זוגית ומשפחתית מוסמכת בעלת הכשרה בייעוץ זוגי וייעוץ לנישואים, מקימת “גשר משפחתי” ומחברת “להתגרש ולחייך”‘- המדריך לגירושים מוצלחים בחמישה צעדים בטוחים. “בעקבות הליכי גירושים ממושכים וכואבים שעברתי לפני כעשור הגעתי למסקנה חד משמעית, שהליך משפטי אינו הדרך הראויה ליישוב סכסוכים בין בני זוג הנמצאים בשלב הרגיש בו הזוגיות שלהם נקלעה למשבר עמוק. הדברים נכונים במיוחד כאשר מעורבים בתמונה ילדים. לאור הניסיון האישי והתובנות הרבות שרכשתי בעשייתי המקצועית הנרחבת החלטתי להתמקצע בתחום של יישוב סכסוכים בדרכי שלום, עברתי הכשרה בגישור משפחתי עם התמחות מיוחדת בגישור-זוגי, ובהמשך הוכשרתי גם בייעוץ זוגי”.

איך עלה הרעיון לספר? 

“הרקע לספר שאוב מהמציאות שלי בשל החוויה האישית, וכמובן בשל העיסוק המקצועי שלי בתחום שעולה על סדר היום הציבורי בכל הנוגע לתשלומי המזונות, לפסיקות האחרונות והשינויים שנעשו, לזכויות הגבר המתגרש (חקיקה שמנסים להעביר בנושא) ולאחוז הגירושים הצומח במהירות במדינת ישראל, (מעל שליש מתגרשים בכל המדינה, מעל חצי מתגרשים בתל אביב בלבד!). אבל אף אחד לא מדבר על הילדיםהילדים של בני הזוג, שחווים מריבות ומשבר זוגי ותהליך ארוך ומתיש של גירושים, מבלי שאף אחד “מתווך” להם את הסיטואציה או עוסק במה שעובר עליהם”.

“את הספר “אימאבא מתגשרים”, כתבתי במטרה לחשוף את נקודת מבטו של הילד, המתמודד עם מציאות מבלבלת ומפחידה כשהוריו – העוגן בחייו  -נקלעים לכעסים ואף לריבים קשים, המובילים למצב של ריחוק רגשי ואווירה מתוחה ומאוד לא נעימה בבית, המגיעה לעיתים – לגירושים. לצערנו, ברגעי המשבר קשה ביותר להורים להבחין בילד ובהתמודדות שלו עם המצב. המציאות מוכיחה, כי במקרים רבים מידי, דווקא הילדים הם אלה ש”נופלים בין הכיסאות”. למצב הזה ישנה השפעה קשה ביותר על הילדים, בכל גיל שיהיו, על תחושת הערך העצמי שלהם ועל תחושות הביטחון והשלווה שבהכרח ניזוקות, מה שעלול להוביל לפגיעה בילדים החל בבריאותם הפיזית וכלה בהתפתחותם הנפשית, החברתית והלימודית”.

מה מציע הספר להורים ובעיקר לילדים שנקלעים למשבר בעל כורחם?

“כשכתבתי את הספר, בחרתי להתייחס לנושא הקושי שחווים הילדים, שלעתים קרובות נדחק הצידה בזמן גירושין ומשברים זוגיים ובשאלה המרכזית שהוא מעלה: האם יש דרך נכונה בה יוכלו ההורים לבחור, כדי למנוע פגיעה בילדיהם, בשעה שהם עצמם מצויים בנקודת שפל רגשית? בספר  “אימאבא מתגשרים” מוצע פתרון פשוט, מעשי ונכון לקשיים שחווים הילדים. הספר אומנם פונה לילדים, אבל מעביר מסר חשוב ביותר גם להורים החווים קושי או משבר בזוגיות. מסר של תקווה והכוונה לדרך נכונה. דרך אשר תאפשר הבנה הדדית והגעה להסכמה גם כשנראה שאין מוצא. דרך שמגשרת על הפערים. דרך שפניה לשלום המשלבת תקשורת בונה ושיתוף פעולה. דרך שתהווה ‘מודל לחיקוי’ עבור הילדים בטווח הקצר וגם בראיה לעתיד.

 אז פשוט החלטת לכתוב ספר?

“מה, פתאום קמת בבוקר והחלטת לכתוב ספר?” את השאלה הזאת נשאלתי עשרות פעמים מאז שעלה לאוויר קמפיין מימון ההמונים לספר. לכאורה, אני יכולה להבין את התמיהה. מה לעורכת דין ומגשרת ולספר ילדים? מתברר שהמון! הספר נולד מתוך העשייה המקצועית שלי. לא אחת הבחנתי, בעת ליווי של זוגות בהליכי גירושים, בין בהליך משפטי ובין בגישור לגירושים, בקושי של ההורים להבחין בילדים ובמה שעובר עליהם. משום כך, במקרים רבים ומצערים אנו שומעים ורואים, כי דווקא הילדים הם אלה שהכי נפגעים. זאת למרות החובה המוטלת על ההורים לדאוג בראש ובראשונה להבטחת טובת הילדים”.

איך הרעיון המרכזי של הספר בא לביטוי בחייך המקצועיים בפגישות עם הורים בהליכי גירושין? 

“במסגרת עבודתי עם הזוגות, חשוב לי תמיד לשקף ולהבהיר להם את נקודת המבט של הילדים, ולמעשה להשמיע את קולם, כדי שלא יקופחו  ולא ייפגעו זכויותיהם. ההבנה שלי, בין היתר כמי שבעצמה עבר הליכי גירושים לא קלים, ש בשעת משבר קשה מאוד להורים לעשות את הניתוק הרגשי הנדרש, לשם בחינה מעשית של ההסכמות הנחוצות בכל הנוגע לילדים, היא שדחפה אותי לעשות מעשה. במשך תקופה מסויימת הרצון בער בי. ואז, יום אחד קמתי בבוקר והספר פשוט נכתב. כאילו מעצמו. זה היה לפני 3 שנים. הספר “אימאבא מתגשרים” עבר מאז בדיקה ועריכה מקצועית, וכעת אנו נמצאים בשלב הוספת האיורים”.

למה בעצם מימון המונים?

“מכיוון שנושא הספר נוגע בנקודה כה רגישה, אשר לא מטופלת כהלכה ברוב המקרים, המטרה שלי היא להפיץ את המסרים והערכים שבבסיס הספר לכל בית ומשפחה. הסיבה שבחרתי לקדם את הספר בדרך של “מימון המונים” היא שזו צורת ביטוי וגיוס כספים שמשקפת את הערכים שאני מאמינה בהם של חשיבה חיובית, יצירתיות, יוזמה, שיתופי פעולה, התפתחות וצמיחה. הספר “אימאבא מתגשרים”, מעביר דרך עיני הילד את הערכים בהם אני מאמינה,ומעניק להורים ולילדים ולכל אחד מכם כלים – איך לתקשר בצורה נכונה, לטפח מערכות יחסים אישיות איכותיות, להתנהל במצבים של אי הסכמות , ליישב סכסוכים מתוך הבנה וכבוד הדדי, לחשוב בצורה יצירתית שמשיגה את טובת כל הצדדים ואיך ליהנות מחיים טובים יותר ושמחים יותר”.

מה התגובות שאת מקבלת על הרעיון לספר?

“לשמחתי, אני מקבלת פרגון עצום על הספר ועל עצם העלאת המודעות לנושא מצבם של הילדים בזמן גירושים ומשברים זוגיים. עורכי דין, עובדים סוציאליים, מטפלים משפחתיים, יועצים זוגיים ומגשרים, אשר קרובים ביותר לתחום מבינים ויודעים כמה חסרה התייחסות לנושא הרגיש, ולכן מברכים על הוצאת הספר החדשני והיצירתי. התגובות הכי מרגשות שקיבלתי היו מהורים, שכבר עברו הליכי גירושים, אשר בירכו על הוצאת הספר אך גם הביעו צער ,שבשעתו לא הגיע לידיהם ספר כזה, שבוודאי היה עוזר להם לראות את הדברים נכונה,ולבחור בדרך אחרת לטובת הילדים וגם לטובת שיקום חייהם האישיים לאחר הפרידה. למעשה,כל מי שקרא את הספר קבע חד משמעית, שזהו ספר חובה בכל בית!”

ולסיום, טעימה מהספר שיכולה להיות מוכרת לרבים שקיימו כבר שיחה כזאת, ולאלו שבדרך:

אִמֲאָבָּא מִתְגֲשְרִים/ עו”ד מור מזור

אתמול בערב
אחרי הארוחה והמקלחת,
קצת לפני שהגיע זמן לישון,
ישבנו בסלון
אימא, אבא ואני – שרון.
וגם ניצן,
אחי הקטן.

 אימא ואבא אמרו שיש להם הודעה חשובה:

שוודאי שמנו לב
שהם רבים לא מעט,
ושהמצב בבית כבר לא נעים ונחמד,
וזו נהייתה ממש בעיה!

 

*********************

אין בכתבה משום ייעוץ משפטי או גישורי מכל סוג.

בכפוף לתקנון האתר.

 

למידע נוסף על הספר “אימאבא מתגשרים” ועל אפשרויות התמיכה בהוצאתו לאור במסגרת קמפיין מימון-ההמונים לחצו כאן >  https://www.jumpstarter.co.il/projects/1680

רוצים טיפים נוספים בנוגע לגישור זוגי/משפחתי, ניהול תקשורת בינאישית בצורה נכונה וקידום מערכות יחסים איכותיות ומעצימות ? בקרו באתר www.mormazor.co.il
או צרו קשר ישירות במייל
mor@mormazor.co.il

מוזמנים להצטרף לדף הפייסבוק “עו”ד מור מזור–גשר משפחתי”, וליהנות מעצות ותכנים עדכניים.